Library and Archives Canada - Bibliothèque et Archives Canada       Canada  
 Home > ArchiviaNet
  Important Notices  

ArchiviaNet : On-line Research Tool

[MENU] [SEARCH] [PREVIOUS [CURRENT_LIST] [NEXT [FIRST_DOC] [PREV_DOC] [CURR [NEXT_DOC] [LAST_DOC] [BOTTOM] [CONTEXTUAL_HELP] Post Offices and Postmasters - National Archives of Canada

          Post Offices and Postmasters


Name of office: Calgary Sub. No. 41

Federal Electoral District:

Calgary South (Alberta )
Dates:
Establishment
re-openings
Closings
1955-09-01
Postmaster Information:
Name of
postmaster
Military
status
Date of
birth
Date of
appointment
Date of
vacancy
Cause of
vacancy
Joseph Edward O'Connor * 1955-09-01 Resignation
Gordon Alan Henker OAS * 1956-09-30 Acting
Gordon Alan Henker OAS * 1957-01-30
A.G. Sanders 1973-10-09
* In compliance with the Privacy Act (1983), certain personal information has been deleted from this file.


Additional Information:

2039, 26th Ave. S.W. - 1955-09-01

Source: PSFDS03 - 12519

[MENU] [SEARCH] [PREVIOUS [CURRENT_LIST] [NEXT [FIRST_DOC] [PREV_DOC] [CURR [NEXT_DOC] [LAST_DOC] [TOP] [CONTEXTUAL_HELP]